Reklama

Wiktoria Kopniewska

Od Wiktoria Kopniewska
Kopniewska

Kampania nt. Przemocy

Kampania nt. Uzależnień

PDF Drukuj
Kultura
Wpisany przez Administrator   

Wróg numer jeden


341„Zero Dark Thirty” to „Wróg numer jeden”, nie mam pojęcia, gdzie osoba odpowiedzialna za spolszczenie tytułu najnowszego filmu Kathryn Bigelow znalazła natchnienie. Nie żebym się czepiał, ale w oryginale tytuł odnosi się do wojskowego określenia czasu zabicia (trzydzieści minut po północy) najgroźniejszego terrorysty w dziejach. Ten film jest właśnie o polowaniu i zabiciu Osamy Bin Ladena.

Kino "Tęcza" 22 - 28 lutego, godz. 20:00


Nie zamierzam zdradzać fabuły, bo pomimo że to film oparty na wydarzeniach, które śledziły światowe media i tym samym my, jest on najdosadniej ujmując: wciągający! Mimo, że w filmie pojawia się wiele wątków (w tym polski), to dwie i pół godziny to odpowiedni czas na takie kino. Cenię reżyser Bigelow od czasów „Dziwnych dni”, ostatniej kolaboracji z Jamesem Cameronem (byłym mężem a autorem scenariusza do „Dziwnym...”). Tym obrazem po raz kolejny udowadnia malkontentom, że nikt tak jak ona nie potrafi użyć języka filmu do opowiadania historii. Tych prawdziwych również!


Kluczem do filmów obu uznanych i wymienionych twórców jest wspólny mianownik, zarówno Bigelow jak i Cameron lubią, gdy ich bohaterami są silne kobiece osobowości. Zastanawiam się, kto miał większy udział w tym, że taki dostrzegam (przyznaję subiektywny) wspólny mianownik. Zastanówcie się, czym byłby Terminator bez Sarah'y Connor. A „Wróg numer jeden” oparty jest na drobnej, ale niezwykle inteligentnej Mayi. Prawdę znają tylko reżyserzy i może scenarzysta Mark Boal?

 

Jest on odpowiedzialny za scenariusz „Wroga numer jeden” i nie kryje że ściśle współpracował przy jego pisaniu z panią reżyser. I po części dlatego główną bohaterką jest kobieta (wedle mojego założenia z poprzedniego akapitu), a po części dlatego, że oparta jest ta postać na wyznaniach agentów CIA, którzy brali udział w akcjach takich jak ta przedstawiona w filmie. Jak wiemy, nikt nigdy nie przyznał oficjalnie, kto stoi za schwytaniem OBL. Jeśli wierzyć twórcom stoi za tym tak naprawdę jedna kobieta – to ona znalazła trop do człowieka, który doprowadził do terrorysty nr 1 (mieszkali w jednym domu, który był niczym twierdza).

 

A skąd brał się jej upór? Nie wiem, ale patrząc na Jessicę Chastain i jej grę wiem, że Naomi Watts ma poważną konkurentkę do tegorocznego Oskara. Drobna rudowłosa Maya jest niedoceniana przez mężczyzn, ale jednym zdaniem przykuwa ich uwagę. Na pytanie szefa całej operacji: kim jest? Odpowiada bez mrugnięcia okiem i z całą stanowczością: jestem skurwielem, który odnalazł to miejsce. Sir. (mowa o domu, w którym ukrywał się OBL). Szef rozgląda się badawczo po pozostałych i uśmiecha się do Mayi.

 

Tu nie chodzi o użyty wulgaryzm, czy nawet połączenie go z tytularnym zwrotem do zwierzchnika (mam na myśli zwrot: Sir), tylko o to, że Maya ma więcej determinacji aby zakończyć tę sprawę, by schwytać OBL. Z premedytacją nie piszę o innych aktorach, bo ten film to popis jednej aktorki, i nawet mężczyźni to przyznają.

 

A ile w tym filmie jest udokumentowanych zdarzeń, czy lokacje są prawdziwe? Tego wiedzieć nie mogę, ale fakt, że Partia Republikańska zarzuca, że administracja Obamy zezwoliła filmowcom na dostęp do zastrzeżonych/tajnych dokumentów. To każe inaczej spojrzeć na wspomniany wątek polski, a dokładnie na więzienie CIA w Gdańsku (umiejscowione czasowo przed lipcem 2005 r.) Proszę sprawdzić, który były premier zaprzeczał, że takowym w naszym kraju nie było. Może to tylko wyobraźnia reżysera i scenarzysty? Osąd pozostawiam widzom. W końcu „Polacy nie gęsi, lecz swój język mają”, ergo: rozum też!

 

W filmie pokazane są też metody tortur CIA, jakich dopuszczali się funkcjonariusze wobec zatrzymanych członków Al-Kaidy. Znamienne jest to, że w jednej ze scen bohaterowie oglądają wystąpienie prezydenta Obamy, który zaprzecza, że zakładnicy byli w ten sposób przesłuchiwani.


W końcowej scenie filmowcy sugerują, że Maya... proszę prawdę poznać samemu w kinie. Bo naprawdę warto!

 

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku, gwarantujemy Ci pełną swobodę komentowania, ale z wyłączeniem wulgaryzmów bądź treści powszechnie uznanych za obraźliwe.


s
© 2011-2015 walczanin.pl | Portal dla Wałcza i powiatu wałeckiego | Joomla Template by vonfio.de