Reklama

Wiktoria Kopniewska

Od Wiktoria Kopniewska
Kopniewska

Kampania nt. Przemocy

Kampania nt. Uzależnień

Publicystyka
PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Śladami Marii Magdaleny


Wszystkie cywilizacje, jakie zna historia, mają jedną cechę wspólną. Każda z nich upadła, bo w pewnym momencie zapomniała o swoich korzeniach, stając się tym samym upiorną wersją samej siebie. Europa zmierza tym tropem, zaczyna zapominać o swoich chrześcijańskich korzeniach. Jednak nawet we współczesnym świecie jednostka może dokonać wyboru wbrew panującym modom – wybrać Boga. Nawet dziś możemy podążyć biblijnym szlakiem...


shelley_lubben

Tytułowa postać jest niejednoznaczna. Choćby dlatego, że od czasów św. Grzegorza Wielkiego (papieża) utożsamiano ją z jawnogrzesznicą, mimo że biblijne wersety tak jednoznacznie jej nie charakteryzują. „Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów” [Łk 8, 2], „Po swych zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów” [Mk 16, 9]. Zły duch nie jest jednoznaczny z cudzołóstwem. Za to „siódemka” w tradycji żydowskiej oznacza pełnię, a to uzmysławia nam, że kontrola złych duchów nad Marią Magdaleną była całkowita.

 

Chrześcijaństwo jest najbardziej atakowaną religią ze wszystkich. „Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził” [J 15, 18]. Czasami nienawiść nie jest osobowa, bo często czujemy się tak, jakby cały świat sprzysiągł się przeciw nam. I gdy otacza nas ciemność karmiąca się łapczywie gasnącą nadzieją, tylko jedno jest nas w stanie wybawić.

 
PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Podbójzbój


AutoportretTo było zimą. Tak jakoś tydzień przed Bożym Narodzeniem. Zima od paru lat jest dziwna w naszym kraju (była, pisałem to kilka lat temu). Mało śniegu. Prawie zupełnie bez przymrozków.

Ale tamta o dziwo była jak z osiemdziesiątych lat. Tylko bez stanu wojennego i kolejek po drodze.Na chodnikach ślisko jak diabli. Kręciłem piruety na chodniku, jakbym uczył się chodzić po trapezie. I prawie za każdym razem (o mały włos) nie lądowałem na tyłku. Dobrze, że nie na głowie.


Pewnie niektóre z Was, Drogie Panie, żałuje, złorzeczy mi w myślach. Cieszę się z waszej obecności. Bo w sumie przyjemniej popatrzeć na damski dekolt, niż na męski odpowiednik mało estetyczny.

 
PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Odwaga cywilna


AutoportretŻyjemy w dziwnym i zarazem niezwykle ciekawych czasach. Dziwnych, bo na wzór „Dziwnych dni” z Ralphem Fiennesem świat wirtualny staje się coraz bardziej namacalnym substytutem życia. Ciekawych, bo gdyby nie facebook (i internet w szerszym kontekście) wielu spośród nas nie dowiedziałoby się o dwóch bohaterach o ogromnej odwadze cywilnej, bo media głównego nurtu milczą o nich w imię poprawności politycznej.


Pierwszy z nich to Paweł Kukiz – lider i wokalista zespołu Kukiz i Piersi, z którym miałem to szczęście rozmawiać w przededniu wydania jego solowej płyty „Siła i honor” (rozmowa z muzykiem w zakładce Rozmowa Tygodnia). Tę płyty wszystkie stacje telewizyjne i radiowe naznaczyły ostracyzmem, może dlatego że z pietyzmem dokumentuje ona naszą historię najnowszą (poczynając od 1939 r. do dziś niemalże).

 
PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Narodziła się nowa (Eks)tradycja


Autoportret

Polska, kraj bogatej historii – jednostkowych i ogólnonarodowych tragedii, należy i zależy od Unii Europejskiej. Gdybyśmy jakimś cudem, zdołali oczarować „święte drzewo” w Los Angeles – Hollywood, moglibyśmy wartką jak rwąca rzeka, zmienną w przebiegu i zaskakującą, ponad tysiącletnią historię „sprzedać” jako jeden lub przy odrobinie szczęścia kilka scenariuszy.


Tylko czy sfilmowane fakty z naszej przeszłości doczekałyby się miana dzieł kultowych, jak izraelski „Ben Hur” czy brytyjski „Braveheart”? Może wówczas moglibyśmy uzurpować sobie bardziej znaczącą pozycję w polityce międzynarodowej, dzięki temu, że świat oczarowała filmowa wersja nas.

 
PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Smutno i pięknie


W połowie 90-tych lat minionego stulecia, w pewnym muzycznym miesięczniku przeczytałem artykuł, którego obszerne fragmenty pamiętam do dziś. „Nasi rodzice mieli Zeppelinów, Deep Purple, a my mamy grunge”. To raczej parafraza, a nie dosłowny cytat. Słuchając wielkiej czwórki grunge'u także czułem rosnącą dumę, że moje pokolenie ma swoich muzycznych idoli.


Layne_i_Demri

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
s
© 2011-2015 walczanin.pl | Portal dla Wałcza i powiatu wałeckiego | Joomla Template by vonfio.de