Reklama

Wiktoria Kopniewska

Od Wiktoria Kopniewska
Kopniewska

Kampania nt. Przemocy

Kampania nt. Uzależnień

PDF Drukuj
Felieton
Wpisany przez Administrator   

Co było pierwsze? Inspiracja czy pierwowzór?


AutoportretIlu spośród was zna Joe Cockera, a ilu Johna Hiatta? Nie jest to złośliwość, wieloznaczność ani tym bardziej oznaka narcyzmu. Choć w to ostatnie musicie uwierzyć na słowo Uśmiech

Otóż obu panów łączy piosenka „Have a Little Faith in Me”.


Piszę o tym tylko dlatego, że lubię oba wykonania, ale pierwowzór pana Johna o tę okruszynę bardziej. I także dlatego, że pan Jan jest nie tylko świetnym muzykiem, ale równie cenionym kompozytorem.

Wykonanie Cockera: http://www.youtube.com/watch?v=5OUYptpCQJ8

Wykonanie Hiatta: http://www.youtube.com/watch?v=8UkKTlzyLhQ


Z jednej strony trochę głupio o tym pisać, z drugiej przytoczona piosenka jest najlepszym przykładem, że najczęściej poznajemy tych, którzy inspirują się kimś – pierwowzór znacznie później.

 

Tak też było z art metalowym Toolem, który otwarcie przyznaje się do fascynacji Led Zeppelin. Bo bez „Kaszmiru” nie byłoby budowania nastroju na płytach amerykańskiego zespołu.

 

Fakt pozostaje faktem, że osłuchujemy się z fajnym bandem, a dopiero po czasie odkrywamy legendę pierwowzoru.


Przystając przy Toolu. Na jego czele stoi Maynard James Keenan, który stworzył A Perfect Circle. A ten ostatni może poszczycić się genialną pierwszą płytą; z kontrowersyjnym utworem „Judith” (skojarzenia biblijne jak najbardziej wskazane). Uwielbiam ten utwór – kawał dobrego rockowego mięcha!

A Perfect Circle: http://www.youtube.com/watch?v=xTgKRCXybSM


Gdy posłuchacie „Have...” i „Judith” możecie - choć nie musicie - wpaść w muzyczno-tekstowy dyskomfort bądź zadacie sobie w myślach pytanie: „o co biega?”. Według mnie, warto!

 

Spłaszczając wymowę obu – „krążą” wokół wiary, w kogo, w co? Proszę wybrać się w podróż przez dźwięki i samemu odpowiedzieć...

 

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku, gwarantujemy Ci pełną swobodę komentowania, ale z wyłączeniem wulgaryzmów bądź treści powszechnie uznanych za obraźliwe.


s
© 2011-2015 walczanin.pl | Portal dla Wałcza i powiatu wałeckiego | Joomla Template by vonfio.de