Reklama

Wiktoria Kopniewska

Od Wiktoria Kopniewska
Kopniewska

Kampania nt. Przemocy

Kampania nt. Uzależnień

PDF Drukuj
Komentarz
Wpisany przez Administrator   

Za około osiemnaście miesięcy nastąpi rewolucja z pozoru prozaicznej sprawy – odpadów komunalnych. Od drugiej połowy 2013 roku każdy mieszkaniec każdej gminy w Polsce na innych zasadach będzie płacić za „produkcję”  właśnie śmieci.

Ustawa o czystości i porządku w gminach - http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-11-152-897


W miniony piątek (20 stycznia) przedstawiciele sześciu urzędów z powiatu wałeckiego spotkało się w Mirosławcu na konferencji temu poświęconej. Była prezentacja tego, co przed nami. Zaprezentowała się też firma z Mirosławca, która wybudowała kompleks – domek dla śmieci (żartobliwie, ale podkreślam: nie złośliwie). I głos zabrał przedsiębiorca z tej samej branży, ale za to z Piły. Nie piszę o szczegółach, po po pierwsze: nie uprawiam krypto reklamy (sic!), a po drugie relacja ze spotkania znajduje się na stronie.

Ważniejsze jest – bez wątpienia – praktyczne znaczenie zmian, które wprowadza Ustawa o czystości i porządku w gminach.
Po pierwsze, wszyscy zostaniemy zobligowani do selektywnego zbioru śmieci (dzięki czemu zapłacimy mniej za ich wywóz, składowanie i etc.)
Po drugie, wzrośnie – w skali całego kraju – liczba instalacji służących m.in. do recyklingu.
Po trzecie, to gminy będą „zobligowane do przejęcia obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych”.
Po czwarte, każda z gmin ma obowiązek umieścić na swojej stronie internetowej informacje o „podmiotach odbierających odpady komunalne”, wymienić punkty selektywnego zbierania odpadów oraz podać „poziomy odzysku i recyklingu”.
Po piąte, inne techniczne niuanse można wyczytać w ustawie, osobiście przytoczyłem te subiektywnie najważniejsze.

 

Jeśli chodzi o nasz powiat, to konferencja wskazała, że kierunek jaki przyjmą urzędnicy, to chęć szukania wspólnego rozwiązania – zbiorczego wdrożenia rozwiązań narzuconych przez wymienioną ustawę. Istnieją różnice zdań, ale jedno jest pewne – zadecyduje cena, jaką będzie musiał zapłacić mieszkaniec za własne śmieci.

 

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku, gwarantujemy Ci pełną swobodę komentowania, ale z wyłączeniem wulgaryzmów bądź treści powszechnie uznanych za obraźliwe.


s
© 2011-2015 walczanin.pl | Portal dla Wałcza i powiatu wałeckiego | Joomla Template by vonfio.de