Czym są inhalacje?
Inhalacje to metoda lecznicza wykorzystywana do zwalczania kaszlu i kataru już od setek lat. Doskonale sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych – gardła i jamy nosowej. Inhalacje (wziewanie) to nic innego jak wdychanie pary z wody, ziół czy olejków eterycznych. Tego typu zabiegi wykorzystywane są w czasie leczenia przeziębienia, zapalenia zatok bądź zapalenia oskrzeli. Inhalacje są pomocne także dla astmatyków i alergików.
W czym pomaga inhalowanie?
Prawidłowo przeprowadzona inhalacja pozwala na rozrzedzenie zalegającej w oskrzelach wydzieliny i śluzu. Dzięki temu odkrztuszanie staje się o wiele łatwiejsze i mniej dokuczliwe. Inhalacja w przeciwieństwie do leków nie obciąża żołądka i przewodu pokarmowego. Przy okazji jest to metoda tania i bardzo łatwa do wykonania.
Jak wykonywać inhalacje?
Inhalacje wykonać można na kilka sposobów. Domowa inhalacja polegać można wdychaniu chusteczki nasączonej olejkiem eterycznym. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie naparu z ziół z dodatkiem wybranego olejku. Potem trzeba nakryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad gorącą mieszanką, wdychając parę nosem, a wydychając ją ustami. W przypadku ciężkich stanów chorobowych posiłkować się można specjalnym inhalatorem. Jest to urządzenie medyczne, które zmienia substancję leczniczą z płynu w aerozol. Dzięki temu można go swobodnie wdychać. Inhalatory stosuje się głównie w czasie leczenia dzieci.
Inhalacje bardzo często wykorzystuje się w przypadku uporczywego kataru. Tutaj sprawdzają się takie zioła jak majeranek, mięta czy rumianek. Są to zioła, które znaleźć można w każdej kuchni. W przypadku zatok lepiej wykorzystać olejki eteryczne np. lawendowy, eukaliptusowy, sosnowy lub kamforowy. Są one do kupienia w każdej aptece. Posiłkować się można także ziołami np. szałwią i tymiankiem. Inhalacje dobrze sprawdzają się również w przypadku dokuczliwego kaszlu. Jeśli problemem jest kaszel mokry, najważniejsze jest ułatwienie jego odkrztuszania. Takie właściwości mają koper włoski, tymianek czy podbiał. Czasem wykonuje się też inhalacje z solanki.