Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Zawartość apteczki pierwszej pomocy zależy od miejsca, w którym się ona znajduję. Gdy chodzi o domową apteczkę, znaleźć się w niej powinny leki oraz środki opatrunkowe. W opatrunki wliczają się przede wszystkim bandaże oraz gaza. Co więcej, konieczna jest odpowiednia ilość plastrów z i bez opatrunków. Najlepiej mieć plastry różnej wielkości, aby móc ich użyć przy różnych ranach. Również kompresy jałowe są niezbędne w domowej apteczce. Nie można zapomnieć o środkach do odkażania ran, czyli wody utlenionej, gencjany oraz spirytusu salicylowego. Wszystkie te materiały są niezbędne do opatrywania ran. Warto również mieć w apteczce termometr oraz nożyczki. Jeżeli chodzi o leki niezbędne w domowej apteczce pierwszej pomocy, to należy zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe. Ponadto należy mieć sól fizjologiczna, wapno rozpuszczalne oraz środki, które pomogą łagodzić objawy gorączkowe. Wliczają się w to różnego rodzaju syropy na kaszel oraz pastylki na ból gardła.
Inne apteczki pierwszej pomocy
Apteczki podróżnicze tym się różnią od domowych, że jej zawartość należy przystosować odpowiednio do miejsca, do którego się udajemy. Należy również wsiąść pod uwagę, że taka apteczka musi być mniejsza oraz łatwiejsza do transportu w porównaniu do apteczki, jaką mamy w domu. Oprócz typowych przedmiotów potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy — opatrunków, środków odkażających oraz leków przeciwbólowych — należy zaopatrzyć się w różne inne materiały. Jeżeli udajemy się do ciepłych krajów, to niezbędne jest posiadanie w apteczce środków do opalania i po opalaniu takich jak krem z filtrem UV. Co więcej, przydatne są leki antyalergiczne oraz preparaty odstraszające owady. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą takich narzędzi jak pinceta, nożyczki oraz termometru.
W przypadku apteczek pierwszej pomocy znajdujących się w zakładach pracy ich wyposażenie jest ustalane w porozumieniu z odpowiednim lekarzem, który sprawuje opiekę nad pracownikami zakładu. Pod uwagę brana jest zarówno ilość pracowników w zakładzie, jak i rodzaj zagrożeń, które mogą wystąpić na jego terenie. Wszystkie kwestie związane z pierwszą pomocą w zakładach pracy są regulowane przepisami prawnymi z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy apteczkami pierwszej pomocy w pracy a domowymi i podróżniczymi jest fakt, że muszą one zawierać dostateczną ilość środków pierwszej pomocy do obsłużenia wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładzie.
Apteczkę pierwszej pomocy ma na wyposażeniu każdy sklep medyczny. Przykładowe oferty znaleźć można w internecie.