Pewnie każdemu z nas marzą się świeże warzywa, zioła i kwiaty z własnej uprawy. Nie każdy jest jednak ogrodnikiem i nie zawsze ma możliwość korzystania z domowego ogrodu lub działki ogrodniczej. Uprawa roślin nie jest też wbrew pozorom rzeczą łatwą, wymaga wielu zabiegów, wiedzy i dużego nakładu pracy. Dzięki growboxom można znacznie uprościć proces uprawy i wzrostu roślin.
Czym są growboxy i jak działają?
Growboxy to najprościej mówiąc małe szklarnie, systemy do uprawy roślin, zamknięte całkowicie lub częściowo, w których można stworzyć idealne warunki do rozwoju różnorodnych roślin w warunkach domowych i cieszyć się uprawami przez cały rok. Urządzenia te pozwalają na założenie hodowli warzyw, kwiatów czy ziół w domu lub innym ciepłym pomieszczeniu, np. garażu lub piwnicy. Te bardziej zaawansowane namioty uprawne pozwalają na regulację właściwie wszystkich czynników, wpływających na rozwój upraw, czyli np. wilgotność, temperatura, czas naświetlania i pozwalają na całkowite zautomatyzowanie hodowli roślin.
Rodzaje growboxów i ich zastosowanie
Growboxy dają nam przeróżne możliwości dostosowania upraw do własnych potrzeb. Przed zakupem powinniśmy najpierw dokonać analizy naszych potrzeb. Najprostsze growboxy można trzymać na okiennym parapecie. Mają system nawodnienia oraz oświetlenia i można je stosować nawet tylko do jednej doniczki. Decydując się na kupno namiotu uprawnego możemy wybrać rozmiar z dostępnych w sklepach lub zamówić growbox na wymiar, choć taka opcja będzie na pewno droższa. Duże namioty uprawne mogą zajmować powierzchnię nawet kilkunastu m² i stanowić całe pomieszczenie. W zależności od potrzeb i stopnia naszej wiedzy ogrodniczej możemy wybrać namioty lub szafy całkowicie zautomatyzowane z zaawansowanymi systemami sterowników, kontrolujących temperaturę, wilgotność, oświetlenie, obieg powietrza, wyposażone w odpowiednie lampy, filtry, wentylatory, odbłyśniki.
Wszystkie elementy wyposażenia, czyli materiał, z którego zrobiony jest namiot, rodzaj lamp, rodzaj wentylacji producenci oferują w wielu opcjach i w bardzo różnorodnych cenach. Możemy też zdecydować na zakup mniej zaawansowanych wersji growboxów, nie w pełni zautomatyzowanych, jeżeli np. nie zależy nam na bardzo trudnych uprawach.
Ceny growboxów wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet kliku tysięcy. Wybór jest bardzo duży, zestawy można w każdej chwili rozbudowywać i dokupować nowe elementy.
Ostatecznie możemy również zdecydować się na samodzielne skonstruowanie własnego growboxa. Wymaga to jednak pewnej fachowej wiedzy i jest czasochłonne.