Narodziny kaszkietu datuje się już na XIV wiek, kiedy to w północnej Anglii noszono czapeczki „bonnet„. Nazwa, stosowana dzisiaj, wywodzi się z języka francuskiego – „casquette„, co oznacza czapkę z daszkiem i sięga XVI wieku. Początkowo było to nakrycie głowy przeznaczone tylko dla mężczyzn, używane w formacjach wojskowych oraz przez uczonych i szlachtę w niedzielę i święta. Z biegiem czasu kaszkiety zaczęła nosić większość panów. Te, wykonane z lepszej jakości materiałów, znalazły uznanie u klasy wyższej, te gorszej jakości stały się znakiem rozpoznawczym klasy robotniczej, czy chłopców roznoszących gazety.
Obecnie kaszkiety noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jako damskie nakrycie głowy zaistniały one w latach 30. XX wieku, we Francji. W latach 90. były mocno popularne, promowane przez gwiazdy muzyki pop. Co jakiś czas z impetem wracają do łask, co nie zmienia faktu, że już na stałe zagościły na damskiej scenie modowej. Kobiece modele różnią się od tych męskich. Nawiązują do paryskiego szyku, posiadają szerszy, ale mniej zabudowany daszek, są bardziej spłaszczone od góry i oczywiście często wzbogacone żeńskimi dodatkami.
Czym kierować się przy wyborze kaszkietu damskiego?
Sukces udanej stylizacji w dużym stopniu zależy od doboru dodatków. Umiejętnie wkomponowane nakrycie głowy stanowi doskonałe uzupełnienie i podkreślenie kreacji. Kaszkiety bez problemu dopasować można do pory roku. Wykonane z bawełny, sztruksu, aksamitu, czy wełny, sprawdzą się bez względu na warunki atmosferyczne. Zimą uchronią głowę przed chłodem, a latem będą doskonałą ochroną przed słońcem. Kaszkiety damskie świetnie prezentują się w klasycznych zestawieniach. Warto łączyć je z płaszczami, marynarkami czy koszulami. Lżejsze formy wzbogacają również zestawy z dzianinową sukienką, czy formalną garsonką. Podobnie trafne jest zestawienie ich z damskimi garniturami. Można je nosić z daszkiem na wprost, co sprawdzi się w tych oficjalnych stylizacjach lub skierowanym lekko na bok, gdy możemy pozwolić sobie na więcej luzu. Kolorystyka nakrycia głowy musi współgrać z barwami całego stroju. Można to osiągnąć przez dobranie czapki w ramach spójnej z ubiorem palety barw lub traktując ten dodatek jako podkreślający akcent kontrastowy. W okazjonalnych momentach można z kolei pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać kaszkiet damski z ozdobnymi guzikami czy lakierowanym daszkiem. Warto śledzić trendy modowe i wiedzieć, jakie są aktualnie polecane modele i połączenia, gdyż jest to nakrycie głowy, które nigdy nie wyjdzie z mody.